Oddział Przygotowania Wojskowego 2021/2022

Szkolenie w 22.Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku

21 września klasy 2a, 3a, 3b i 3c – odbyły szkolenie wojskowe w jednostce 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. Prawie 90-cio osobowa grupa uczniów miała możliwość poćwiczyć musztrę, pierwszą pomoc, ponadto zapoznać się z bronią stosowaną w wojsku oraz spróbować własnych sił w robieniu „brzuszków wojskowych” na czas. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia 💪💪💪


„Duchowa droga błogosławionego Stefana Wyszyńskiego”.

W dniu 6 października uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Danutą Giereś uczestniczyli w dniu pełnym wydarzeń poświęconemu błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Uroczystości rozpoczęły się w sanktuarium Prudniku – Lesie Mszą św., której przewodniczył bp ordynariusz opolski Andrzej Czaja. Po Mszy uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie odbyło się sadzenie buków w alei błogosławionego S. Wyszyńskiego. Uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt posadzenia jednego z buków w kardynalskiej alei.

Młodzież z klasy 1A OPW wraz z opiekunami Panią w-ce dyrektor Elżbietą Zapałą i Panią Danutą Giereś wzięła również udział w konferencji popularnonaukowej: „Duchowa droga błogosławionego Stefana Wyszyńskiego”. Organizatorami konferencji byli: Kuratorium Oświaty w Opolu, Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku, Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna. Prelegenci przybliżyli dzieciństwo i młodość bł. Stefana Wyszyńskiego oraz osobiste , społeczne i narodowe skutki internowania Prymasa Tysiąclecia, Patrona Prudnika.#

#ZapalZnicz

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych w dniach 28 -29 października 2021r. uczniowie klas mundurowych realizujący program MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” oraz uczniowie klasy 2A OPW z II LO im. Stefanii Sempołowskiej w Prudniku sprzątali Pomnik Marszu Śmierci 1945r. i porządkowali groby na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kościuszki oraz zapalili znicze na mogiłach i przy pomniku .

Spotkanie z przedstawicielem WKU Kędzierzyn-Koźle

18 listopada klasy mundurowe i OPW brały udział w spotkaniu z oficerem Wydziału Rekrutacji #WKUKędzierzyn-Koźle. W trakcie spotkania przedstawione zostały atuty służby wojskowej. Pan porucznik omówił rodzaje Sił Zbrojnych, ochotnicze formy pełnienia służby, szkolnictwo wojskowe, zasady kwalifikacji wojskowej.

Szkolenie w JW Kłodzko

26 stycznia w  22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej realizowane było kolejne szkolenie klas mundurowych  Oddziałów Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku oraz klas mundurowych realizujących program CWKM.

Tematyka przeprowadzonych zajęć szkoleniowych obejmowała szkolenie strzeleckie, medyczne i taktykę. Kadeci doskonalili umiejętności w ramach czynności przygotowawczych do strzelania, m.in. przygotowywanie broni do strzelania oraz składanie i rozkładanie broni.

Podczas szkolenia nie zabrakło zagadnień związanych z pierwszą pomocą przedmedyczną i prawidłowym przeprowadzaniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby znajdującej się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy wraz z umiejętnością szybkiego reagowania może uratować czyjeś życie.

1 marca

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu uczniowie klasy wojskowej OPW(Oddział Przygotowania Wojskowego) wystawili wartę honorową przy pomniku żołnierzy poległych na wszystkich frontach świata.

Szkolenie w 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku

21 kwietnia żołnierze z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej szkolili uczniów klas mundurowych naszej szkoły.

Podczas zajęć z młodzieżą Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespól Szkół Rolniczych z Prudnika doskonalone były elementy wychowania fizycznego, taktyki, musztry, OPBMR i szkolenia medycznego.

Uczniowie ćwiczyli m.in. walkę w bliskim kontakcie , działanie podczas marszu, szyki marszowe i patrolowe, musztrę indywidualną oraz udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazów.

Miejskie obchody święta 3 Maja

Poczty sztandarowe naszej szkoły brały udział w miejskich obchodach Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pod wezwaniem Michała Archanioła w Prudniku. Po mszy nastąpiło przejście pocztów sztandarowych oraz delegacji pod pomnik Żołnierza Polskiego na Placu Wolności gdzie rozpoczęto oficjalne uroczystości i złożone zostały kwiaty przez przedstawicieli władz samorządowych i przybyłe delegacje.

Reprezentacja naszej szkoły brała udział w Opolu w uroczystościach z okazji 100 -lecia powstania Związku Polaków w Niemczech.

Udział klas wojskowych w Pikniku w Szkole Podstawowej nr 4 w Prudniku

27.05.2022 uczniowie klas wojskowych z mjr Krzysztofem Kopczyńskim brały udział w pikniku organizowanym przez Zespół Szkół w Prudniku przy ul. Dąbrowskiego 2 pod nazwą: „Dobra atmosfera”. Kadeci mieli okazję zaprezentować fragment musztry paradnej oraz prezentowali sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu szkoły, który wykorzystywany jest na zajęciach w ramach przedmiotu „Edukacja wojskowa”.

I Turniej Strzelecki o Puchar Dyrektora Szkoły

31 maja w naszej szkole odbył się I Turniej Strzelecki o Puchar Dyrektora ZSR. W zawodach wzięły udział czteroosobowe drużyny z 14 klas naszej szkoły. Uczestnicy oddawali strzały na strzelnicy pneumatycznej i na strzelnicy wirtualnej. 3 miejsce zajęła klasa 1 OPW z suma punktów 286, 2 miejsce klasa 3TGM-287pkt.Zwyciężyła klasa 3A uzyskując wynik 331pkt.Królem strzelców został Wiktor Strzelecki z 3A. Dziękujemy wszystkim za udział w zawodach oraz organizatorom za przygotowanie Turnieju(Malwina Bednarczyk, Artur Buczek, Krystian Trentkiewicz i Katarzyna Bochenek).

Klasy wojskowe z pokazem musztry SP nr 1

1 czerwca klasa 3A II LO z ZSR w Prudniku wykonała pokaz musztry w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 1. Przyjęto nas bardzo serdecznie, mamy nadzieję, że za rok znowu Nas zaproszą

Udział w uroczystości na Uniwersytecie Opolskim

3 czerwca kadeci z klas wojskowych1A i 2A wraz z opiekunami uczestniczyli w uroczystości zakończenia części teoretycznej programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. W uroczystości brał udział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa. Kadeci mieli też możliwość obejrzenia stoisk promocyjno-rekrutacyjnych wystawionych przez: WCR Opole, 10 Opolska Brygada Logistyczna, 1 Brzeski Pułk Saperów,13 Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Kurs spadochronowy

Uczniowie klas wojskowych naszej szkoły zakończyli pierwszy etap szkolenia spadochronowego(teoretyczny), zakończony egzaminem, przed nimi jeszcze szkolenie praktyczne i SKOK.Jedziemy już niedługo na lotnisko do Krakowa.